Emerytury  RSS
Prezydent: dopóki jestem prezydentem, na pewno nie zgodzę się na podwyższenie wieku emerytalnego

#zrodlo
Dopóki to ja jestem prezydentem, na pewno nie zgodzę się na podwyższenie wieku emerytalnego - zadeklarował w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Likwidacja OFE: Co trzeba wiedzieć przenosząc środki z OFE do IKE lub ZUS?

#zrodlo
W związku z reformą emerytalną, w 2020 roku środki, które zgromadziliśmy w OFE zostaną automatycznie przekazane na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Wypełniając specjalną deklaracje, pieniądze możemy jednak przenieść do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Tagi: ZUS
Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Waloryzacja 2020: Większy limit przy 500+ dla niepełnosprawnych

Próg otrzymywanych świadczeń uprawniających do dodatku zostanie zwiększony do 1700 zł. Dla osób już go otrzymujących nie będzie konieczne składanie odrębnego wniosku.

Tagi: Dodatki
Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Buda: Projekt ws. przeniesienia środków z OFE na IKE z korzyścią dla członków OFE

Projektowana zmiana dotycząca przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) odbędzie się z korzyścią dla obecnych członków OFE - zapewniał w czwartek w Sejmie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Tagi: Sejm
Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Włochy: Saperzy ostrzegają przed petardą nazwaną jak system emerytalny

Petarda nazwana "Kwota 100", czyli tak, jak nowy system przechodzenia na wcześniejszą emeryturę we Włoszech, jest postrachem przed tegorocznymi zabawami sylwestrowymi. Przestrzegają przed nią saperzy mówiąc, że ma niszczącą siłę i jest nielegalna.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Nie bądźmy pewexami. Nie porównujmy PPK z OFE [TWEET TYGODNIA]

Czy ktoś obawia się, że rząd zabierze mu pieniądze z konta albo każe oddawać co trzecią złotówkę na Centralny Port Komunikacyjny? Raczej nie, skoro oszczędności leżą spokojnie na rachunkach i lokatach, bankomaty działają bez zarzutu, a przed oddziałami bankowymi nie ustawiają się kolejki.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Przekazanie funduszy z OFE do ZUS. Resort podał terminy

Od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. uczestnicy OFE mają czas na decyzję o przekazaniu funduszy z OFE do ZUS i złożenie stosownej deklaracji - podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Pieniądze tych, którzy jej nie złożą, 27 listopada 2020 z OFE automatycznie trafią do IKE.

Tagi: ZUS
Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Dietl: PPK i prywatyzacja OFE zwiększą oszczędności emerytalne Polaków

Pracownicze Plany Kapitałowe oraz prywatyzacja Otwartych Funduszy Emerytalne zwiększą oszczędności emerytalne Polaków - powiedział w poniedziałek prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Projekt ws. trzynastej emerytury w konsultacjach społecznych

Projekt ustawy gwarantującej coroczną wypłatę dodatkowej pomocy dla emerytów i rencistów, czyli trzynastej emerytury, trafił w środę do konsultacji społecznych - poinformowało PAP ministerstwo rodziny.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Chłoń-Domińczak: Zabezpieczenie społeczne nie może być narzędziem walki politycznej [WYWIAD]

Agnieszka Chłoń-Domińczak: Brakuje nam takiej instytucji, jakie mają USA, Kanada i Wielka Brytania, czyli krajowego aktuariusza, który na bieżąco ocenia to, co się dzieje w systemie emerytalnym, i to, jak zmiany wpływają na jego długookresową stabilność

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Pierwsza inicjatywa ustawodawcza nowego Senatu. We wtorek zajmą się nią komisje

We wtorek dwie połączone komisje senackie zajmą się inicjatywą senacką w sprawie wyrównania emerytur kobietom urodzonym w 1953 r. – poinformował PAP szef komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wpłata powitalna i dopłaty roczne do PPK

Ustawodawca przewidział wiele zachęt mających na celu skłonienie do uczestnictwa w PPK. Należą do nich m.in. wpłata powitalna czy dopłata roczna. Czym one są? Ile wynoszą? Jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Tagi: Sądy, Opłaty
Źródło: praca.gazetaprawna.pl

ZUS: Według prognoz emerytury w przyszłości będą miały wyższą siłę nabywczą

Prognozowana przeciętna wysokość emerytury wypłacanej z FUS w 2080 roku wyniesie blisko 21 tys. zł, co stanowi dzisiejszą równowartość 4,5 tys. zł – poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dodano, że według prognoz emerytury w przyszłości będą miały wyższą siłę nabywczą.

Tagi: Emerytury, ZUS
Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Czym jest limit 30-krotności składek na ZUS? Kogo obowiązuje?

Pracownik zarabiający więcej niż 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce nie odprowadza składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Tym samym zwalnia ZUS z obowiązku wypłacania mu w przyszłości bardzo wysokich świadczeń.

Tagi: ZUS
Źródło: praca.gazetaprawna.pl

System emerytalny: Gwarancja bardziej zagwarantowana [TWEET TYGODNIA]

Najpierw miały być wakacje pod palmami, ale szybko okazało się, że niewiele z tego będzie. Później dwa rozbiory przeprowadzone przez koalicję PO-PSL. A teraz trzeci – wszystko wskazuje, że ostatni – który dokona się rękami posłów Zjednoczonej Prawicy.

Tagi: PSL
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Prezes ZUS: Środki w FUS - publiczne, środki w PPK – prywatne

Środki gromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych są środkami prywatnymi, zaś pieniądze w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i systemie emerytur publicznych mają charakter publiczny – tłumaczyła w czwartek w Katowicach prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Tagi: Emerytury, PIT, ZUS
Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Morawiecki: Zmieńmy Konstytucję RP, by zagwarantować środki obywateli zgromadzone w PPK i IKE

W expose premier Mateusz Morawiecki zaproponował zapisanie w Konstytucji prywatnego charakteru środków zgromadzonych na kontach uczestników PPK.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Rośnie liczba emerytur niższych niż minimalna. Prezes ZUS ma radę

Aby nasza emerytura była w przyszłości wyższa, powinniśmy korzystać z różnych sposobów zabezpieczenia dochodu po zaprzestaniu pracy. Oprócz składkowania do systemu publicznego warto także gromadzić oszczędności np. w PPK lub na IKE – powiedziała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Wielka koalicja za 500 plus. W Niemczech miliardy na dopłaty do niskich emerytur

Berlin przeznaczy miliardy euro na dopłaty do niskich emerytur. Realizacja flagowego postulatu socjaldemokratów zwiększa szansę na pełną kadencję gabinetu Angeli Merkel.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

To koniec OFE. Zanim pieniądze trafią na IKE, stracimy 15 proc. oszczędności

Na ostatnim posiedzeniu w tej kadencji rząd przyjął ustawę o zmianach w systemie emerytalnym. To gest, który miał udowodnić, że w tej sprawie nie ma zmian i dyskusji w obozie władzy.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

PPK i OFE to dwa zupełnie odmienne programy. Czym się różnią?

Otwarte Fundusze Emerytalne i Pracownicze Plany Kapitałowe łączy jedynie to, że celem ich utworzenia było stworzenie możliwości gromadzenia dodatkowego kapitału na emeryturę pod kontrolą państwa. Poza tym oba te programy zasadniczo się różnią.

Tagi: Emerytury, PIT
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Donald Tusk z najwyższą emeryturą w Polsce. Ile wyniesie świadczenie byłego premiera?

Donald Tusk będzie miał najwyższą emeryturę w Polsce. Świadczenie obecnego szefa Rady Europejskiej będzie wynosić 30 tys. zł – donosi w sobotę "Super Express”.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Czy zmiana pracodawcy musi oznaczać zmianę PPK?


Po upływie 3 miesięcy od zmiany miejsca zatrudnienia pracownik zostaje zapisany do Pracowniczych Planów Kapitałowych oferowanych przez nowego pracodawcę. Zatrudniony może jednak nie zgodzić się na transfer środków ze starego rachunku PPK.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Kto musi przystąpić do PPK? Do kiedy należy to zrobić?


O tym, do kiedy dana firma ma wprowadzić PPK decyduje jej wielkość. Największe przedsiębiorstwa dołączyły do programu już w lipcu 2019, pozostałe zostaną jego członkami do stycznia 2021.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

500+ dla niepełnosprawnych: Wysokość emerytury lub renty uwzględnia się do kryterium dochodowego

Wysokość emerytury lub renty przesądzi o tym, czy osoba niepełnosprawna otrzyma obniżoną czy pełną kwotę świadczenia uzupełniającego.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

13. emerytura pod znakiem zapytania. Rząd nie wpisał świadczenia do projektu ustawy budżetowej

W projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. ani w jej uzasadnieniu nie ma punktu pt. „wypłata trzynastej emerytury”. Premier Morawiecki i inni czołowi politycy PiS obiecują jednak, że wprowadzą rozwiązanie, jeśli partia wygra wybory. Jest to więc rodzaj politycznego kontraktu. Wypłata dodatkowego oświadczania oznaczałaby dla finansów publicznych dodatkowy koszt w wysokości 10 mld zł.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Smutny los kraju samurajów. Polska będzie mieć te same problemy co Japonia

Japonia przeżywa problemy, których wkrótce doświadczymy i my.

Tagi: Polska
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Prezydent: Nigdy nie podpiszę ustawy o obniżeniu emerytur wojskowych

Nigdy nie podpiszę ustawy o obniżeniu emerytur wojskowych, godzącej w tych, którzy służyli Rzeczypospolitej - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas głównych uroczystości Święta Wojska Polskiego w Katowicach.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wykonawca rusza z PPK, a płaci za to zamawiający

Wykonawca już nie zerwie umowy o zamówienie publiczne. Ale będzie mógł liczyć na waloryzację wynagrodzenia.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Pokolenie 50+ ma moc. Praca po 50. roku życia. [PODCAST]

Czy przekroczenie magicznego progu 50. roku życia musi oznaczać koniec kariery zawodowej? Posłuchaj podcastu z Personelu i Zarządzania.

Tagi: Rząd
Źródło: praca.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami